Aktuálně čtěte:

Kopíruj jedině s touhle ikonkou:

Leden 2011

Lumpíček už je dědeček

19. ledna 2011 v 20:28 | potkanka |  Moji potkanin
Tak už je to tak,tohle roztomilé stvoření
fhjkk
už je dědeček.Dávno už dosáhl věku 18 měsíců,kdy u potkanů stáří začíná.Už jsou mu ví jak dva roky.Miluju ho Lumpíka jednoho :-)
Bohužel prodělal asi nějakou mrtvičku,protože špatně došlapuje na zadní nožičky a tu jednu za sebou někdy tahá a nedokáže ji už tak šikovně ovládat.Taky se z něj stal pěkný mazel.Vydrží mi na klíně třeba celý večer se mazlit.Ale pořád se rád proběhne po pokoji.
Dokonce se mu občas stane,že utrousí bobek :D
Nedokáže už tolik vyskočit,takže na horní patro v kleci se už nedostane,tak ho tam občas dám a on z toho má radost.No na boudu už taky moc nevyskočí,ale to se mu někdy povede.
Dokonce začal zase lézt do domečku,kde teď tráví většinu času.Zadek i s ocasem mu čouhá z domečku,ale čumáček už mu zase vyléza okénkem. :D
Tak jsem mu to v kleci trochu upravila,jako že jsem mu dala misku trochu níž a taky málo pije,tak mu kapu do pití šťávu,aby mu to víc chutnalo.

Lumpík
Fotka z mobilu,ale hrozně roztomilá. :-)

Kdy už je potkánek starý?

18. ledna 2011 v 14:08 | potkanka |  Stáří
Jako každý živočich se narodí,tak i musí umřít.Neberu to jako smutnou věc,protože kdyby se neumíralo,tak by se nemohli rodit nový,ikdyž mohli ale jestli znáte poohádku,kde ten hostinský zavře smrtku a tak nikdo neumírá a tím pádem,se nedá jíst maso,protože třeba slepici nejde useknout hlava...prostě to patří k životu.

Kdy už je potkánek starý?
Potkani se dožívají 2-3 let,ale i déle..mají vcelku krátký život,ale zase u samiček trvá březost krátkou dobu,takže si místo sebe rychle vybuduje velký kruh svých nástupníků.Uvádí se tak okolo 18 měsíců potkan vstoupí do seniora.Vy tak však nijak nepoznáte.

Jak to tedy poznat?
Potkan už není tak pohyblivý,více pospává,už tolik nezajímá běhání a čmuchání,ale spíš se radši mazlí se svou paničkou.Může napadat na jednu stranu,špatně našlapovat na končetinu,protože třeba prodělal nějakou mrtvičku,které jste si ani nevšimli,mohlo to být ve spánku.

Co s tím dělat?
Myslím si že pokud se netrápí,tak nejsou důvody to nějak řešit,protože se to ani většinou nedá,ale o tom si víc řekneme v dalších článcích o nemocech.Pokud by to bylo opravdu už zlé,a bylo pro potkánka lepší ušetřit se toho trápení,stačí zajít za veterinářem,a i když je to těžké rozhodnutí tak ho nechat uspat,ale to je až poslední řešení.

Jak mu to zpříjemnit?
Můžem mu dávat více dobrůtek,ale hlavně s ním trávit dost času.Možná že bude radši při psaní úkolů sedět na tvém klíně,nebo ti olizovat ruku když se učíš.Třeba už nebude tolik toužit běhat,udělej prostě co mu na očích vidíš,přece ho máš ráda ne?

Rád řádím pod postelí

12. ledna 2011 v 20:44 | potkanka |  Hry s potkánky
lumpíček :-)
Jestli máte pod posteleme tak trošku hodně věcí asi jako já,pro vaše potkánka není nic lepšího než se tam vydat na průzkum.Všechno máme v krabicích,takže se do toho naštěstí Lumpík nedostane.Měli jsme tam vlny na pletení ale jenom v pytlíku.Lumpík se do to pustil.Rozhryzal pytlík a vlnu roztahal.Uklidila jsem to do krabice a je pokoj.Pozor ale na kabely a podobné věci,Lumpík si takových věcí naštěstí vůbec nevšímá,ale rozhodně ho dlouho v takovéhle místnosti nenechávejte o samotě,nebo kabely pořádně zabezpečte.